中国高校课件下载中心 》 教学资源 》 大学文库

中山大学:《基础会计学习题》Lesson13-exercises

文档信息
资源类别:文库
文档格式:DOC
文档页数:2
文件大小:73KB
团购合买:点击进入团购
内容简介
Task Team of FUNDAMENTAL ACCOUntING hool of Business, Sun Y at-sen University Lesson 13 Managerial Accounting I: Concepts and Principles xercise Sunny Brockman has develop a new avic ce that is so exciting he is considering
刷新页面文档预览

Task Team of FUNdaMENTAL aCCOUNtIng School of Business. Sun Yat-sen University Lesson 13 Managerial Accounting 1: Concepts and Principles xercise 1. Sunny Brockman has developed a new device that is so exciting he is considering quitting his job in order to produce and market it on a large-scale basis. Sunny will rent a garage for $1000 per month for production purposes. Utilities will cost $200 per month. Sunny has already taken an industrial design course at the local community college to help prepare for this venture. The course cost $1000. Sunny will rent production equipment at a monthly cost of $4000. He estimates the material cost per unit will be $25, and the labour cost will be $15. He will hire workers and spend his time promoting the product. To do this, he will quit his job, which pays $10000 pe month. Advertising and promotion will cost $3000 per montI Required: Complete the chart below by placing an"V" under each heading that helps to identify the cost involved. You can place an""under more than one heading for a single cost: for example, a cost may be a sunk cost, an overhead cost, and a product cost; you would place an"v under each of these headings opposite the cost. Opportu- Sunk Variable Fixed Manu- Product Selling oversea Cost of the Material 2. The following information summarizes the XYZ company's cost structure Variable cost per unit $2.60 Fixed cost per unit 9.00 Total cost per unit $l160 Units produced and sold 5000 Assume that all of the activity levels mentioned in this problem are within the relevant range

Task Team of FUNDAMENTAL ACCOUNTING School of Business, Sun Yat-sen University Lesson 13 Managerial Accounting I: Concepts and Principles Exercise 1. Sunny Brockman has developed a new device that is so exciting he is considering quitting his job in order to produce and market it on a large-scale basis. Sunny will rent a garage for $1000 per month for production purposes. Utilities will cost $200 per month. Sunny has already taken an industrial design course at the local community college to help prepare for this venture. The course cost $1000. Sunny will rent production equipment at a monthly cost of $4000. He estimates the material cost per unit will be $25, and the labour cost will be $15. He will hire workers and spend his time promoting the product. To do this, he will quit his job, which pays $10000 per month. Advertising and promotion will cost $3000 per month. Required: Complete the chart below by placing an "" under each heading that helps to identify the cost involved. You can place an “” under more than one heading for a single cost: for example, a cost may be a sunk cost, an overhead cost, and a product cost; you would place an "" under each of these headings opposite the cost. Opportu￾nity cost Sunk cost Variable cost Fixed cost Manu￾facturing overhead Product cost Selling￾cost Garage rent Utilities Cost of the industrial design course Equipment rented Material cost Labour cost Present salary Advertising 2. The following information summarizes the XYZ company's cost structure: Variable cost per unit $2.60 Fixed cost per unit $9.00 Total cost per unit $11.60 Units produced and sold 96000 Assume that all of the activity levels mentioned in this problem are within the relevant range

Task Team of FUNdaMENTAL aCCOUNtIng School of Business. Sun Yat-sen University Required: Prepare a schedule showing predictions for the following items at the 30,000 unit level of activit (1 Total variable cost (2) Total fi (3) Variable cost per unit (4) Fixed cost per unit

Task Team of FUNDAMENTAL ACCOUNTING School of Business, Sun Yat-sen University Required: Prepare a schedule showing predictions for the following items at the 30,000 unit level of activity: (1) Total variable cost. (2) Total fixed cost. (3) Variable cost per unit. (4) Fixed cost per unit

已到末页,全文结束
刷新页面下载完整文档
VIP每日下载上限内不扣除下载券和下载次数;
按次数下载不扣除下载券;
注册用户24小时内重复下载只扣除一次;
顺序:VIP每日次数-->可用次数-->下载券;
相关文档